۲/۳/۱,۹۱۵ | چهارشنبه ۱۳۹۶/۰۸/۱۰ | ۱۱:۰۹:۰۰

درباره دوپینگ مسامحه نمی کنیم

باورزش:

غلامرضا سیاهپور در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما افزود: درباره مشکل ویزای کیانوش رستمی دبیرکل فدراسیون وزنه برداری آمریکا اظهاراتی کرده است که بخشی از آن‌ها به دستورالعمل وزارت خارجه این کشور و پاره‌ای از آن‌ها در حیطه اختیاراتش نیست. اگر فدراسیون وزنه برداری ایران درباره اخذ ویزای وزنه برداران دیر اقدام می‌کرد هم اکنون برای همه آن‌ها در اخذ ویزا مشکل ایجاد می‌شد.

وی گفت: در مصاجبه‌ای که با سفارت آمریکا داشتیم به همه اعلام کردند، مدارکی مبنی بر تعلق و وابستگی برای بازگشت به کشور ارائه دهند. اما سفارت آمریکا هم باید بداند که اگر سخت گیری‌هایی فراتر از حد معمول داشته باشد فدراسیون جهانی طبق منشور و اختیاراتش با این سخت گیری‌ها برخورد خواهد کرد.

سیاهپور افزود: این در حالیست که با فرافکنی‌هایی هم در این رابطه از سوی سفارت آمریکا مواجه ایم. آن‌ها ابتدا بحث ایوب موسوی را مطرح کردند که خوشبختانه برطرف شد. درباره کیانوش رستمی هم بزودی این مشکل برطرف می‌شود و او می‌تواند در کنار تیم ملی راهی مسابقات جهمانی شود.

وی گفت: امروزه وزنه برداری ایران جایگاه خود را در بخش‌های مختلف یافته است و توانسته در بخش‌های مختلف از جمله علم تمرین و بحث مبارزه با دوپینگ در شرایط بسیار خوبی قرار دارد. اما در موارد نادری که مشکل ایجاد می‌شود در حق فدراسیون اجحاف می‌شود و همه خدمات مسئولان در طول این مدت زیر سوال می‌رود.

سیاهپور افزود: وقتی وزنه برداری مرتکب دوپینگ می‌شود، برخی قصد کمرنگ کردن عملکرد خوب فدراسیون را در این بخش دارند و در زیر سوال بردن فدراسیون زیاده روی می‌کنند. همانطور که بار‌ها اعلام کرده ایم دوپینگ خط قرمز فدراسیون است و در این پروسه همه وزنه برداران حتی کسانی که در رقابت‌های قهرمان کشوری شرکت می‌کنند در این دایره قرار می‌گیرند.

وی گفت: متاسفانه درباره وزنه برداری که دوپینگش مثبت شده است باید تاکید کنم که این وزنه بردار خارج از اردوی تیم ملی مرتکب این اشتباه شده است. ما نمی‌توانیم در همه طول سال وزنه برداران را در اردو نگه داریم و یا برای آن‌ها مامور تعریف کنیم. اما همانطور که بار‌ها اعلام کرده ایم در این خصوص مسامحه نخواهیم کرد، زیرا دوپینگ خط قرمز فدراسیون است و ما به شدت با آن برخورد خواهیم کرد.

دبیر فدراسیون وزنه برداری افزود: دوپینگ با قوانین و مقررات حاکم بر ورزش منافات دارد و به وجهه ورزش کشور آسیب می‌زند. باید دوپینگ در وزنه برداری ایران ریشه کن شود و ما برای از بین بردن آن همه توان خود را بکار خواهیم گرفت. در میان این همه وزنه بردار یک نفر مرتکب این خطا می‌شود. به نظرم نباید با اشتباه یک نفر عملکرد همه فدراسیون و کمیته پزشکی را زیر سوال برد.

وی گفت: برخی رد حق ما اججاف می‌کنند. شاید خود نمی‌دانند که این طرز برخورد آسیب می‌رسانند. در عملکرد فدراسیون نقاط مثبت زیادی هم وجود دارد. سوالم از برخی منتقدان این است که چرا داشته‌های وزنه برداری را نادیده می‌گیرند؟ اگر یک نفر دوپینگش مثبت می‌شود گرد و خاک می‌کنند و همه موفقیت‌ها را زیر سوال می‌برند.

سیاهپور افزود: همه دیدیم که در بسیاری از مسابقات بین المللی تیم‌های ملی وزنه برداری موفق عمل کردند و توانستند موفق به کسب مدال طلا شدند، اما همین افراد با زیر سوال بردن موفقیت‌های تیم ملی از بی اهمیت بودن مدال و ارزش امتیاز در مسابقات حرف زدند. در این موارد قضاوت را بر عهده مردم می‌گذارم زیرا معتقدم مردم فهیم و هوشمندی داریم و آن‌ها بخوبی می‌توانند در شرایط مختلف موقعیت فدراسیون را رصد کنند و قضاوت درستی داشته باشند.­

منبع: واحد مرکزی خبر

برچسب ها: وزنه برداری,
0 0


ارسال